Provolání iniciativy Lepší ČSSD je možná před 40. sjezdem České strany sociálně demokratické

Za několik dnů, v neděli 18. 2. 2018, nastane moment, po kterém volá členská základna ČSSD od prvních chvil po porážce v parlamentních volbách v minulém roce. Nastává okamžik, kdy bude rozhodnuto o novém směru, kterým se strana vydá vstříc podzimním komunálním a senátním volbám.

Podzimní volby a úspěch sociální demokracie v nich ale není to jediné, co sjezd může a musí ovlivnit. Nové vedení, které z tohoto sjezdu vzejde, bude muset zvládnout nesnadné úkoly. Udržet ČSSD pohromadě jako stranu demokratickou,  stranu lidství,  stranu práce a pokroku. Kdo bude zvolen předsedou? Kdo je tím budoucím vzorem pro ostatní členy? Kdo je autentický sociální demokrat,  obhájce práv člověka a bojovník za spravedlnost? Je vůbec takový mezi kandidáty?

Pro většinu členů strany bude důležité hlavně to, aby se jim dostalo zázemí v kampani do komunálních voleb, které budou potřebovat pro to aby uspěli ve svých obcích. A především je zajímá to,  jak budou moci tito řadoví členové podobu politiky ve svých obcích ovlivnit.

Členská základna očekává od sjezdu jasný signál změny. Změny v pojetí, jakým chtějí být členové organizováni, jaké budou jejich pravomoci a jakým způsobem bude delegována moc ve straně.
Oslabení centra a posílení pravomocí MO je logický požadavek členů zklamaných politikou grémií a předsednictev v uplynulých letech. Změna stanov v tomto směru, i když ne okamžitá, je nutností.

„Lepší ČSSD je možná“ s důvěrou v delegáty očekává, že sjezd najde sílu zvednout hlavu ze současného marasmu a bezideovosti a navrátit pozornost celé strany k ideálu a hodnotám sociálně demokratické myšlenky.

Ve vztahu k jednání o budoucí vládě očekáváme především to, že ČSSD bude prosazovat program, na základě kterého nám voliči dali důvěru a mandát do Parlamentu ČR.

Sjezd má důležitý úkol, dát straně impulz k cestě vpřed. A my, řadoví členové strany, v Brně, Ostravě, Plzni, Letovicích, Praze, Poličce, Šumperku a v desítkách dalších obcí, na tento impulz čekáme. Nechceme již být pouhými hlasy sčítanými vlivnými zákulisními hráči. Chceme do dění ve straně více a silněji promluvit!

Změna, na kterou čekáme, není ale pouhé přizpůsobování politického kurzu podle nálad ve společnosti. Změna musí přijít zevnitř strany. Mnohá témata volebních slibů již vyčpěla. Nové výzvy se rodí čím dál rychleji. Nemůžeme čekat, až je někdo vyřeší za nás. Systematická programová práce, nepřetržitá stranická i společenská diskuze jsou klíčem k udržení tempa s hektickým vývojem reality. A přetavení slov v činy je nutností! Drobná každodenní práce nesmí být pro ČSSD pouze klišé, ale skutečnost.

Současně říkáme, že slibů daných členům již bylo dost. Nové vedení, ať už bude jakékoliv, budeme my, členové ČSSD pečlivě sledovat. Hodnotit budeme činy, ne slova!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *